نقشه سایت
کنترل پنل
صفحه اصلی
سخن روز
پیامبر اکرم(ص): دعا کلید رحمت، وضو کلید نماز و نماز کلید بهشت است
پاسخگویی
0873-3285825
امروز
جمعه 1402/7/7
|
ساعت

حقوق و تکالیف صاحبان اسناد هویتی

شناسنامه و کارت شناسایی ملی سند شناسایی اتباع ایرانی است و باید در حفظ و نگهداری آن مراقبت کامل به عمل آید. بنابراین خواهشمند است به نکات زیر توجه فرمائید:


1. شناسنامه و کارت شناسایی ملی و سایر مدارک ثبت احوال از اسناد رسمی محسوب می شوند بنابراین هرگونه تغییر یا تحریف یا جعل در آنها موجب مجازات های مقرر در قانون خواهد بود. بنابراین چنانچه مدارک فعلی با مدارک قبلی شما مغایرتی داشته باشد در اسرع وقت به اداره محل سکونت خود مراجعه و موضوع را اطلاع دهید و از دست بردن در مدارک جداً خودداری فرمائید.

2. برابر قانون مجازات اسلامی عکس گرفتن از کارت شناسایی، اوراق هویت شخصی و مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارک مشابه در صورتی که موجب اشتباه با اصل شود و ممهور به مهر یا علامتی نباشد که حاکی از رونوشت یا عکس باشد جعل محسوب می شود.

3. شناسنامه و کارت شناسایی ملی سند هویت و تابعیت هر فرد ایرانی است لذا از ودیعه گذاشتن آن نزد سایر اشخاص جداً خودداری فرمائید. موارد متعددی سوء استفاده ودیعه گیرندگان از مدارک شناسایی دیگران مشاهده شده است.

4. ضرب مهر در شناسنامه ها جزء از سوی اشخاص مجاز مذکور در قانون ثبت احوال ممنوع است. دقت فرمائید چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی قصد ضرب مهر در شناسنامه شما را داشته باشند حتماً قبلاً مستندات قانونی آنها را مطالبه کنید.

5. چنانچه به دلیل اعلام مفقودی شناسنامه، المثنی دریافت داشته اید و سپس آن را پیدا کردید در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل مراجعه و شناسنامه را تحویل دهید، چون شناسنامه سابق شما در مدارک ثبت احوال فاقد اعتبار است و در صورت استفاده مجدد به عنوان استفاده از شناسنامه فاقد اعتبار تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.

6. شناسنامه و کارت شناسایی و سایر مدارک هویتی خود را در مکانی امن و مطمئن نگهداری فرمائید.

7. چنانچه به اصل شناسنامه یا کارت شناسایی ملی نیاز داشتید و آن را پیدا نگردید سعی نکنید در کوتاه ترین زمان المثنی آن را دریافت کنید بلکه پس از آنکه از عدم پیدایش آن کاملاً مطمئن شدید تقاضای صدور المثنی بنمائید.

8. اگر شناسنامه یا کارت شناسایی ملی شما به دلیل آب خوردگی، رطوبت، ریختن مواد شیمیایی و مانند آنها مستعمل یا ناخوانا شد در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل سکونت مراجعه و درخواست تعویض نمائید. مراجعی مانند گذرنامه، دفاتر اسناد رسمی به صاحبان اینگونه شناسنامه ها خدماتی ارائه نمی کنند.

9. اگر در شناسنامه شما تغییراتی ایجاد شد که با کارت شناسایی مغایرت داشته باشد حتماً در موقع دریافت شناسنامه جدید تقاضا کنید کارت شناسایی شما اصلاح شود.

10. در صورتی که نشانی شما تغییر کرد مراتب را به ادارات ثبت احوال یا پست اطلاع دهید.

11. شناسنامه باید در 15 سالگی عکسدار شود پدر و مادر برای فرزندان بین 18- 15 سال و یا خود افراد بالای پانزده سال می توانند تقاضا کنند شناسنامه آنها عکسدار شود./س/19/9
آدرس : سنندج خیابان آبیدر ، بالاتر از سه راه معراج ،اداره کل ثبت احوال کردستان
کد پستی : 66197-35313 | نمابر: 08733285822 | شماره تماس : 3285825-0873
طراحی و پیاده سازی : محمد حسینی | mohammad.hosini1@gmail.com
|
طراحی و پیاده ساز : محمد حسینی
mohammad.hosini1@gmail.com